Jakie korzyści da dziecku zabawa klockami?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bycie dzieckiem to dla człowieka z pewnością najintensywniejszy okres, jeśli chodzi o naukę i poznawanie świata. Każdy rodzic bez wątpienia zastanawia się, jak wspomóc swoją pociechę w tym czasie tak, by wyrosła na kreatywną i inteligentną osobę. I, wbrew pozorom, jako mama lub tata masz tu sporo do powiedzenia!

Czy da się zwiększyć kreatywność dziecka?

Dzieci z natury są niezwykle kreatywne. Niestety, obecne trendy w wydają się ograniczać wyobraźnię najmłodszych i ich potencjał. Kreatywność dziecka da się zwiększyć, ale jest to proces, który wymaga zaangażowania najmłodszych w samodzielnie rozwiązywanie problemów i wymyślanie zabaw, a do tego rodzice bardzo często nie mają cierpliwości. Coraz popularniejsze stają się zabawki, które serwują dzieciom gotowe rozwiązania, podczas gdy to właśnie te najprostsze rozrywki najlepiej służą rozwojowi wyobraźni.

Jak wybierać zabawki, by rozwijać wyobraźnię?

Dziecko ma niezwykła zdolność do wymyślania nowych, spektakularnych idei. Wystarczą mu klocki, dostepne na przykład tutaj: klocki.edu.pl, kartka papieru, kolorowa piłka, a czasem nawet patyk i kawałek materiału. Wykorzystująć te przedmioty, dziecko jest w stanie stworzyć sobie cały świat, setki zabaw i historii, które dorosłym być może nie mieściłyby się w głowach. Zastępowania prostych zabawek w ograniczonej ilości skomplikowanymi rozrywkami i przepychem często „rozleniwia” rozwijający się mózg dziecka i sprawia, że traci ono swoją kreatywność, a z czasem nie potrafi już samo zorganizować sobie zabawy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ograniczanie dziecku ilości zabawek wymagających używania wyobraźni, a także zrezygnowanie z elektronicznych urządzeń rozrywkowych, co najmniej do trzeciego roku życia dziecka.

Pierwsze lata życia to kluczowy okres

To w tym czasie rozwija się inteligencja, język, podstawowe zachowania, a nawet osobowość. Dlatego warto zadbać, by dziecko miało dostęp do dużej ilości bodźców. To również doskonały moment na wspieranie jego samodzielności. Dlaczego klocki są doskonałą zabawką, która może sprawić, że dziecko będzie się rozwijać? Te proste elementy pozwalają dziecku na przenoszenie własnych pomysłów do rzeczywistości. Nie tylko uczą kreatywności i rozwijają wyobraźnię przestrzenną, co sprzyja zwiększaniu inteligencji, ale wzmagają również logiczne myślenie, chociażby przez konieczność dopasowywania do siebie kolejnych części. Są więc wsparciem dla ogólnego rozwoju dziecka.

Zdj. główne: La-Rel Easter/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie książki dla dzieci po angielsku – poradnik dla rodziców
/
Jak wybrać odpowiednie książki dla dzieci po angielsku – poradnik dla rodziców
Książki są ważnym narzędziem, które pomagają w rozwijaniu umiejętności językowych u dzieci. Wybierając odpowiednie książki dla dzieci po angielsku, rodzice mają szansę pomóc swoim dzieciom w nauce języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób.
Jak wykorzystać gry planszowe do rozwijania umiejętności poznawczych u dzieci?
/
Jak wykorzystać gry planszowe do rozwijania umiejętności poznawczych u dzieci?
Odkryj, jak gry planszowe mogą stać się cennym narzędziem w rozwoju umiejętności poznawczych u dzieci. Sprawdź najlepsze gry, które pomogą Twojemu dziecku rozwijać logiczne myślenie, koncentrację i zdolności społeczne!
Jak urządzić pokój dziecka?
/
Jak urządzić pokój dziecka?
Urządzanie pokoju dla najmłodszych nie zawsze jest proste. Dzieci to źródło nieskończonej kreatywności, ale rodzice czasami potrzebują inspiracji. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację sypialni swojej pociechy, dobrze trafiłeś!