Jak urządzić pokój dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzanie pokoju dla najmłodszych nie zawsze jest proste. Dzieci to źródło nieskończonej kreatywności, ale rodzice czasami potrzebują inspiracji. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację sypialni swojej pociechy, dobrze trafiłeś!

Niezwykłe zwykłe meble

Twoje dziecko, jak każdy człowiek, potrzebuje w swoim pokoju łóżka, komody lub szafy z rzeczami, być może jakiegoś stolika albo biurka i krzesełka do rysowania lub nauki pisania. Te sprzęty musisz wstawić do pokoju – nie ma na to rady. W przypadku niemowląt przyda się jeszcze przewijak, dla starszych dzieci – regał z pierwszymi książeczkami. Nie zapominaj jednak, że takie „zwyczajne” meble również mogą stać się niezwykłe! Oczywiście, w pierwszej kolejności musisz zadbać o bezpieczeństwo. Koniecznie postaraj się, żeby ostre krawędzie stolika czy komody zostały odpowiednio zabezpieczone, a także, żeby meble były wystarczająco stabilne. Dziecko może zacząć wspinać się na regał albo szafę – a one nie powinny się na nie przewrócić.

Jeśli bezpieczeństwo masz pod kontrolą, czas przejść do części kreatywnej! Być może postrzegasz monochromatyczne meble jako atrakcyjne, ale pamiętaj, że dla dzieci liczy się kolor i dobra zabawa. Jeśli Twoja pociecha jest już starsza, zapytaj o jej ulubiony kolor. Możecie też razem wymyślić i stworzyć wzór, który naniesiecie na meble. Zamiast robić wymianę aranżacji za każdym razem, kiedy dziecko zmienia upodobania, możecie świetnie bawić się, ozdabiając meble na przykład naklejkami lub rysunkami, czy nawet malując wprost na nich. Zadbaj po prostu o to, żeby farby miały odpowiednie atesty.

Nie zapomnij również o tym, że dziecko potrzebuje zabawy. To jego ulubione zajęcie, więc z pewnością przyda Wam się kosz na zabawki. Dodatkowym urozmaiceniem pokoju może być pościel i zasłony nawiązujące do ulubionych bohaterów dziecka, a także pluszaki, które z pewnością ożywią i ocieplą wnętrze, siedząc na półkach czy parapecie. Pamiętaj, że pokój dziecka to jego azyl – powinien być wypełniony tym, co maluch uwielbia, a z pewnością stanie się jego ulubionym miejscem w domu!

Kolory i światło

Barwa ścian i sposób oświetlenia pokoju również pełnią niebagatelną rolę. Dobierając farby lub tapety, kieruj się raczej w stronę jasnych kolorów. Nie wybieraj zbyt krzykliwych i neonowych barw – mogą męczyć wzrok i być przytłaczające. Jeśli Twoje dziecko uwielbia popisy artystyczne, zainwestuj w farby zmywalne, a oszczędzisz sobie sporo zdenerwowania. Możesz też rozważyć naklejki na ściany, które z pewnością urozmaicą wygląd pokoju i staną się ciekawą ozdobą.

Z kolei dobierając oświetlenie, skup się na dwóch sprawach. Po pierwsze na tym, żeby wszystkie części pokoju, w których dziecko będzie się rozwijać lub bawić były dobrze oświetlone. To ważne, ponieważ żyjąc w XXI wieku na co dzień będzie stykało się z ekranami i jego wzrok wymaga ochrony i troski już od najmłodszych lat. Po drugie, pamiętaj, że światło powinno być ciepłe – raczej żółte niż niebieskie. Takie odcienie dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu, są też lepiej tolerowane przez oczy i mniej męczące.

Zdj. główne: Matt Walsh/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie są korzyści zabawy plasteliną?
/
Jakie są korzyści zabawy plasteliną?
Twoje dziecko z pewnością ma wiele zabawek. Jak każda mama starasz się zapewnić mu nie tylko rozrywkę, ale i prawidłowy rozwój.
Jak wykorzystać gry planszowe do nauki emocji u dzieci?
/
Jak wykorzystać gry planszowe do nauki emocji u dzieci?
Odkryj, jak gry planszowe mogą służyć jako efektywne narzędzie do nauczania dzieci o emocjach. Artykuł oferuje praktyczne rady i wskazówki dla rodziców oraz nauczycieli.
Jakie są skutki uboczne nadmiaru potasu i jak się przed nimi chronić, korzystając z odpowiedniego treningu i sprzętu?
/
Jakie są skutki uboczne nadmiaru potasu i jak się przed nimi chronić, korzystając z odpowiedniego treningu i sprzętu?
Dowiedz się, jakie są skutki uboczne nadmiaru potasu w organizmie i jak skutecznie zapobiegać im poprzez odpowiedni trening i sprzęt. Poznaj praktyczne porady i zasady bezpieczeństwa.