Jak urządzić pokój dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzanie pokoju dla najmłodszych nie zawsze jest proste. Dzieci to źródło nieskończonej kreatywności, ale rodzice czasami potrzebują inspiracji. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację sypialni swojej pociechy, dobrze trafiłeś!

Niezwykłe zwykłe meble

Twoje dziecko, jak każdy człowiek, potrzebuje w swoim pokoju łóżka, komody lub szafy z rzeczami, być może jakiegoś stolika albo biurka i krzesełka do rysowania lub nauki pisania. Te sprzęty musisz wstawić do pokoju – nie ma na to rady. W przypadku niemowląt przyda się jeszcze przewijak, dla starszych dzieci – regał z pierwszymi książeczkami. Nie zapominaj jednak, że takie „zwyczajne” meble również mogą stać się niezwykłe! Oczywiście, w pierwszej kolejności musisz zadbać o bezpieczeństwo. Koniecznie postaraj się, żeby ostre krawędzie stolika czy komody zostały odpowiednio zabezpieczone, a także, żeby meble były wystarczająco stabilne. Dziecko może zacząć wspinać się na regał albo szafę – a one nie powinny się na nie przewrócić.

Jeśli bezpieczeństwo masz pod kontrolą, czas przejść do części kreatywnej! Być może postrzegasz monochromatyczne meble jako atrakcyjne, ale pamiętaj, że dla dzieci liczy się kolor i dobra zabawa. Jeśli Twoja pociecha jest już starsza, zapytaj o jej ulubiony kolor. Możecie też razem wymyślić i stworzyć wzór, który naniesiecie na meble. Zamiast robić wymianę aranżacji za każdym razem, kiedy dziecko zmienia upodobania, możecie świetnie bawić się, ozdabiając meble na przykład naklejkami lub rysunkami, czy nawet malując wprost na nich. Zadbaj po prostu o to, żeby farby miały odpowiednie atesty.

Nie zapomnij również o tym, że dziecko potrzebuje zabawy. To jego ulubione zajęcie, więc z pewnością przyda Wam się kosz na zabawki. Dodatkowym urozmaiceniem pokoju może być pościel i zasłony nawiązujące do ulubionych bohaterów dziecka, a także pluszaki, które z pewnością ożywią i ocieplą wnętrze, siedząc na półkach czy parapecie. Pamiętaj, że pokój dziecka to jego azyl – powinien być wypełniony tym, co maluch uwielbia, a z pewnością stanie się jego ulubionym miejscem w domu!

Kolory i światło

Barwa ścian i sposób oświetlenia pokoju również pełnią niebagatelną rolę. Dobierając farby lub tapety, kieruj się raczej w stronę jasnych kolorów. Nie wybieraj zbyt krzykliwych i neonowych barw – mogą męczyć wzrok i być przytłaczające. Jeśli Twoje dziecko uwielbia popisy artystyczne, zainwestuj w farby zmywalne, a oszczędzisz sobie sporo zdenerwowania. Możesz też rozważyć naklejki na ściany, które z pewnością urozmaicą wygląd pokoju i staną się ciekawą ozdobą.

Z kolei dobierając oświetlenie, skup się na dwóch sprawach. Po pierwsze na tym, żeby wszystkie części pokoju, w których dziecko będzie się rozwijać lub bawić były dobrze oświetlone. To ważne, ponieważ żyjąc w XXI wieku na co dzień będzie stykało się z ekranami i jego wzrok wymaga ochrony i troski już od najmłodszych lat. Po drugie, pamiętaj, że światło powinno być ciepłe – raczej żółte niż niebieskie. Takie odcienie dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu, są też lepiej tolerowane przez oczy i mniej męczące.

Zdj. główne: Matt Walsh/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo używać impregnatów do butów ze skóry licowej?
/
Jak prawidłowo używać impregnatów do butów ze skóry licowej?
Poznaj skuteczne metody na impregnację butów ze skóry licowej. W artykule dowiesz się, jak zadbać o swoje ulubione pary butów i przedłużyć ich żywotność.
Praktyczne porady, jak prawidłowo dbać o implanty stomatologiczne
/
Praktyczne porady, jak prawidłowo dbać o implanty stomatologiczne
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o implanty stomatologiczne. Zobacz praktyczne porady i zapewnij sobie długotrwały uśmiech bezzębny.
Jak nauczyć dziecko unikania agresji?
/
Jak nauczyć dziecko unikania agresji?
Dzieci są wrażliwe na wpływy otoczenia i czasem nie radzą sobie ze swoimi emocjami. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy o agresji wśród dzieci. Niektóre z nich często wykazują zachowania agresywne, co z kolei prowadzi do problemów wychowawczych i społecznych. W takich sytuacjach ważne jest, aby rodzice nauczyli swoje dzieci unikania agresji i radzenia sobie z nią. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zapisanie dziecka na zajęcia Aikido.