Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwy. Życie kobiety zmienia się dramatycznie – teraz musi połączyć opiekę nad dzieckiem z obowiązkami zawodowymi. Czy da radę? Jak praca wpłynie na jej relacje z pociechą i z mężem? 

Czy uda jej się wrócić do firmy? Te pytania powodują niepokój i silny stres, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie przygotować się na powrót z urlopu macierzyńskiego.

Wskazówka 1: Nie bądź dla siebie surowa

W pierwszych tygodniach po rozpoczęciu pracy Twój stan emocjonalny może być złożony i pełen sprzeczności. Możesz odczuwać strach, frustrację, niepewność. To zupełnie normalna reakcja organizmu na stres. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do zmiany otoczenia i organizacji pracy, nie wyciągaj wniosków o sobie jako specjaliście na podstawie pierwszych tygodni pracy po urlopie. Nie ignoruj ​​swoich uczuć i doświadczeń, a co najważniejsze pamiętaj, że ten okres niedługo się skończy, dołączysz do zespołu i dostosujesz się do zmian. Traktuj siebie ze zrozumieniem.

Wskazówka 2: Przygotuj się z wyprzedzeniem

Przed pójściem do pracy musisz jak najlepiej przygotować się na nowy harmonogram. Jeśli Twoje dziecko idzie do przedszkola, ważne jest, aby jego pierwszy dzień w przedszkolu nie pokrywał się z Twoim pierwszym dniem w pracy. Daj dziecku możliwość przyzwyczajenia się do zmian w jego życiu, nauczyciela, innych dzieci, a dopiero potem idź do pracy.

Jeśli planujesz zostawić dziecko pod opieką niani, koniecznie poćwicz życie w takim harmonogramie przez jakiś czas przed powrotem do firmy. Spróbuj zająć się pracą, stopniowo zwiększając czas swojej nieobecności. Takie przygotowanie do separacji z dzieckiem może pomóc zmniejszyć niepokój zarówno Tobie, jak i maluchowi. 

Wskazówka 3. Zastanów się nad codzienną rutyną

Dobrze zorganizuj swój plan dnia – ile godzin będziesz pracować, ile zajmie Ci droga, kiedy spędzisz czas z dzieckiem i co dokładnie zrobisz, kiedy będziesz miała czas wolny. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu zarówno dla pociechy, jak i dla siebie.

Ważne jest, aby dołączyć do przepływu pracy tak płynnie, jak to możliwe. Jeśli planujesz rozwijać się jako profesjonalistka, stopniowo dodawaj więcej godzin pracy do swojego harmonogramu. Pamiętaj jednak, że nie ma potrzeby się spieszyć. Dbaj o siebie, zmieniaj stopniowo swoją codzienną rutynę i pamiętaj, że czas z rodziną lub z samą sobą jest niezwykle ważny w radzeniu sobie ze stresem.

Wskazówka 4: Nawiąż kontakt ze współpracownikami

Ważne jest, aby ponownie dołączyć do zespołu. Czy pamiętasz, z którymi współpracownikami byłaś blisko przed urlopem? Jakie tematy poruszaliście i jak zażyła to była relacja? Być może teraz Twój obszar zainteresowań jest zdominowany przez rodzicielstwo i dziecko, ale nie powinnaś prowadzić w tym kierunku każdej rozmowy. Staraj się wspierać także tematy proponowane przez kolegów, nie unikaj wspólnych obiadów i słuchaj, co mówią Twoi współpracownicy.

Wskazówka 5: Znajdź wsparcie

Nie pozostawaj sama ze swoimi uczuciami i sprawami. Przede wszystkim zaangażuj do pomocy męża, a także innych członków najbliższej rodziny i przyjaciół, jeśli wiesz, że możesz na nich liczyć. Na pewno w zespole są inne osoby, które również wróciły do pracy po urlopie i przeżywały to samo, co Ty. Omów z nimi swoje uczucia i poproś, aby podzielili się swoimi doświadczeniami i radami. Pamiętaj, aby poprosić o pomoc, kiedy czujesz, że jej potrzebujesz. Wznowienie pracy po długiej przerwie to trudny etap i lepiej nie przechodzić przez niego samotnie.

Zdj. główne: Vlad Deep/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak innowacje w edukacji medycznej przekładają się na praktykę kliniczną?
/
Jak innowacje w edukacji medycznej przekładają się na praktykę kliniczną?
Odkryj, jak nowatorskie podejścia do edukacji medycznej wpływają na poprawę praktyki klinicznej, przyczyniając się do ulepszania zdrowia i niesienia pomocy pacjentom.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń w domu dla początkujących i zaawansowanych
/
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń w domu dla początkujących i zaawansowanych
Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych na temat wybierania sprzętu do ćwiczeń w domu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie hantle, maty, ławki i wiele innych, by efektywnie trenować w zaciszu własnego domu.
Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas redagowania pracy magisterskiej?
/
Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas redagowania pracy magisterskiej?
Dowiedz się, jak skutecznie uniknąć typowych błędów podczas edycji pracy magisterskiej. Zdobądź cenne wskazówki i porady, które sprawią, że twój tekst stanie się bezbłędny.