Jak zachęcić dziecko do nauki języków obcych?

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Znajomość języków obcych to podstawa we współczesnym świecie. Dzięki zdobytym umiejętnościom można znaleźć lepszą pracą, podróżować i nawiązać międzynarodowe przyjaźnie. Edukację można rozpocząć w każdym momencie. Najlepiej uczyć się już od dziecięcych lat. Czy wiesz jak zachęcić dziecko do nauki języków obcych i zapewnić mu lepszy start w dorosłe życie?

Odpowiednie wsparcie

Bycie rodzicem to prawdziwe wyzwanie. Pojawia się wiele nieoczekiwanych sytuacji, które wyprowadzają Cię z równowagi. Ty jednak musisz zachować klasę. Nie możesz przecież ciągle wybuchać gniewem. To bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy Twoje dziecko rozpoczyna naukę języków obcych.

Musisz zadbać o jego pozytywne nastawienie. Wspieraj go i motywuj. Uczcie się razem. Nie denerwuj się, gdy czegoś nie potrafi zapamiętać. Przypomnij sobie, czy Tobie zawsze wszystko przychodziło z łatwością? Ile razy czułaś się bezradna i płakałaś, gdy coś Ci nie wychodziło? Twoja pociecha może też czuć się zagubiona, dlatego postaraj się jej dodatkowo nie stresować.

Co zrobić, by dziecko chętnie uczyło się języków obcych?

Na początku edukacja może przebiegać nieświadomie. Rozbudź ciekawość i zainspiruj do działania. Dzięki temu Twoja pociecha może opanować pojedyncze słowa i przyswoić obce dźwięki, które w przyszłości ułatwią mu przyswojenie trudnych konstrukcji gramatycznych. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób, by dziecko w naturalny sposób opanowało umiejętności językowe. Oto kilka propozycji na spędzenie wspólnego czasu:

1. Bajki obcojęzyczne

Wszystkie dzieci uwielbiają bajki, wykorzystaj to! Zaproponuj mu ulubioną bajkę w innej wersji językowej niż polska. Oglądajcie razem. Jeśli dobrze znasz jakiś język, możesz też wypożyczyć lub kupić książeczki, które będziesz mu czytać wieczorem. Barwne ilustracje przyciągną jego wzrok i pomogą zwalczyć nudę. Obrazki pomogą mu też zrozumieć fabułę. Na dodatek wspólnie spędzony czas pozytywnie wpłynie na Waszą relację.

2. Zagraniczne piosenki dla dzieci

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Radosne melodie tworzą przyjazny klimat. Możecie w tym czasie dobrze się bawić i uczyć. Wystarczy, że będziecie razem tańczyć i pokazywać. Popularne utwory pomogą lepiej zapamiętać słownictwo bez wywoływania presji na kilkulatku.

3. Spacery

Wycieczka do parku lub wyjście na zakupy do dobry moment, by utrwalić zdobytą wiedzę. Ruch na świeżym powietrzu dotleni umysł, a nauka stanie się bardziej efektywna. Przypominajcie sobie nazwy mijanych przedmiotów i zwierząt. Powtarzanie to nieodłączny element edukacji. Bez tego nie można osiągnąć dobrych wyników.

4. Podróże

Jeśli to możliwe, zorganizuj wyjazd za granicę. To nie musi być nic wielkiego. Kontakt z obcokrajowcami to najlepszy sposób na naukę języków obcych. Konwersacja z native speakerem pomoże rozwinąć skrzydła maluchowi. Dla niego może to być fascynująca przygoda, która jeszcze bardziej zmotywuje go do dalszej nauki.

5. Gry, zabawy i malowanki

Odpowiednio dobrane materiały wspomagają naukę słownictwa. Proste ćwiczenia ułatwiają przyswajanie nowych słów i powtarzanie dobrze znanych zwrotów. Co więcej, prace manualne, łamigłówki, a także gry pobudzają do pracy obie półkule mózgowe.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=p-qkPegNtbc)

Zalety nauki języków obcych w dziecięcym wieku

Coraz więcej rodziców zapisuje swoje pociechy na kursy językowe od najmłodszych lat. Czy to dobry pomysł? Jeśli się wahasz i nie wiesz, jaką podjąć decyzję, poznaj korzyści płynące z edukacji. Być może rozwieją Twoje obiekcje.

Twoje dziecko nie musi być świetne we wszystkim. Pokaż mu jak najwięcej możliwości. Sama zauważysz, co sprawia mu największą frajdę. Kontakt z językiem obcym pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Łatwiej będzie mu się skoncentrować i zapamiętać różne rzeczy.

Maluchy doskonale przyswajają nowe dźwięki. Potrafią perfekcyjnie naśladować dźwięki, akcent i intonację. Jeśli będą kontynuować naukę, mają szansę opanować obcą mowę na najwyższym poziomie. Ich wymowa nie będzie w niczym różnić się od rodowitych mieszkańców.

Dzieci zachowują się w naturalny sposób, niczego nie udają i nie mają takich zahamowań jak dorośli. Nie boją się ośmieszenia, gdy popełnią błąd. Nie zrażają się przy pierwszej wpadce. Oczywiście wszystko zależy od nauczycieli i najbliższych osób. Jeśli wykażą w takiej sytuacji zrozumienie, nauka języka obcego może stać się ich pasją oraz gwarancją sukcesu w przyszłości.

Rola rodzica

To, w jaki sposób dziecko odbiera naukę, zależy od rodziców. Jeśli nie wywołują presji, tylko wspierają, istnieje duża szansa, że maluch sam będzie chłonął wiedzę. Wystarczy tylko stworzyć mu odpowiednie warunki. Bądź dla swojego dziecka przewodnikiem na edukacyjnej ścieżce. Poświęcaj mu wiele uwagi i motywuj. Razem możecie się wiele nauczyć, dobrze bawić i lepiej poznać siebie.

Umiejętności językowe to inwestycja w przyszłość. Dzięki nim można zyskać lepsze wykształcenie i pracę. Co więcej, poznanie obcej kultury poszerza horyzonty. W ten sposób łatwiej zrozumieć innych ludzi i ich problemy. W ten sposób stajemy się bardziej empatyczni oraz potrafimy cieszyć się z drobnostek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny krem pod oczy na bazie naturalnych składników?
/
Jak wybrać idealny krem pod oczy na bazie naturalnych składników?
Odkryj moc naturalnych składników w doborze odpowiedniego kremu pod oczy. Dowiedz się, jakie składniki są najefektywniejsze i jak zrozumieć potrzeby Twojej skóry.
Efektywne szkolenia online – sposób na rozwój Twojego biznesu!
/
Efektywne szkolenia online – sposób na rozwój Twojego biznesu!
Poznaj możliwości, jakie niesie ze sobą edukacja online dla Twojego biznesu. Dowiedz się, dlaczego inwestowanie w szkolenia online może być kluczem do Twojego sukcesu.
Jak rozwijać kompetencje menedżerskie dzięki nowoczesnym szkoleniom?
/
Jak rozwijać kompetencje menedżerskie dzięki nowoczesnym szkoleniom?
Odkryj znaczenie nowoczesnych szkoleń w rozwijaniu umiejętności menedżerskich. Dowiedz się, jak efektywnie korzystać z nich, aby stać się lepszym liderem.