Domowe sposoby na mdłości w ciąży

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre z nas przechodzą ją niemal bezobjawowo, inne natomiast od pierwszych tygodni zmagają się z mdłościami. Okres ciąży nie zawsze jest piękny i kolorowy. Jeśli zaliczasz się do drugiej grupy, sprawdź, jak możesz pozbyć się dyskomfortu. Nasze sposoby pomogą nie tylko na poranne mdłości, ale też na te w ciągu dnia czy wieczorem. Wypróbuj je!

Mdłości w ciąży – co to jest i skąd się biorą?

Mdłości, czyli uczucie potrzeby zwymiotowania, to jeden z pierwszych objawów ciąży. Pojawiają się zwykle około czwartego tygodnia ciąży i trwają do dwunastego tygodnia, a czasami i dłużej – nawet do porodu. Może towarzyszyć im bladość skóry, zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi oraz zwiększona potliwość. Choć nudności są nieprzyjemne, to doświadcza je od 50 do nawet 90 procent kobiet, z różną częstotliwością i o różnym nasileniu. To naturalna reakcja organizmu na zachodzące w ciele ciężarnej zmiany hormonalne.

Co ważne, mdłości nie są powodem do niepokoju, chyba że uniemożliwiają normalne spożywanie pokarmów, a ciężarna zwraca wszystko, co zjadła lub wręcz nie jest w stanie niczego tknąć. Mówi się też, że mdłości pojawiły się nieprzypadkowo, jako swego rodzaju ochrona kobiet nieświadomych o swoim stanie przed niezdrowymi składnikami.

Jak się pozbyć mdłości w ciąży domowymi sposobami?

Przyjmowanie lekarstw w ciąży jest mocno ograniczone i w każdym przypadku trzeba skonsultować to z lekarzem. Istnieją tabletki na mdłości, jednak równie świetnie można poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Poniżej przytaczamy kilka najpopularniejszych i najskuteczniejszych.

Śniadanie w łóżku

Zapobieganie mdłościom zaczynamy już od pierwszych chwil po przebudzeniu. Absolutnie nie zrywamy się szybko ani nie wykonujemy innych gwałtownych ruchów. Dodatkowo dobrze jeszcze w łóżku zjeść śniadanie albo chociaż małą przekąskę o neutralnym smaku. Mogą to być krakersy, chrupkie pieczywo, wafle ryżowe czy chrupki kukurydziane. Po posiłku poleżmy chwilę i dopiero po tym możemy wstać i zacząć swój dzień.

Migdały

Dobrą przekąską są migdały. Działają one nie tylko na ograniczenie nudności, ale również obniżają poziom cukru we krwi i dodatkowo uspokajają.

Jemy mniej, ale częściej

Uczucie przejedzenia, ale i uczucie głodu może wzmagać mdłości w ciąży. Warto zatem jeść 5–6 mniejszych porcji z lekkostrawnych i wysokobiałkowych produktów zamiast 3 obfitych. Pamiętajmy też, by mieć pod ręką zdrowe przekąski. W ten sposób utrzymamy stabilny poziom cukru we krwi i dostarczymy sobie energii. Trzymamy się z daleka od potraw pikantnych, o intensywnym smaku i zapachu.

Napar z imbiru, z liści malin i cytryna, czyli co warto pić

Tutaj warto zaznaczyć, że najwięcej powinnyśmy pić między posiłkami, a nie w ich trakcie. Regularne nawadnianie jest bardzo ważne. Ponadto udowodniono, że na mdłości w ciąży pomaga napar z imbiru (na przykład z dodatkiem cukru trzcinowego czy cynamonu) oraz napar z liści malin. Świetnie sprawdza się ponadto cytryna – warto ją żuć, ssać kawałeczek, albo dodać na przykład do wody czy herbaty. Poza tym podstawą jest woda. Można też pić naturalne soki warzywne i owocowe oraz mleko.

Zdj. główne: Dominik Martin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy zdrowe odżywianie może wpływać na rozwój emocjonalny twojego dziecka?
/
Czy zdrowe odżywianie może wpływać na rozwój emocjonalny twojego dziecka?
Dowiedz się, jak właściwe posiłki mogą wpływać na emocjonalną stabilność twojego dziecka, klucz do dobrego zdrowia psychicznego pociechy.
Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?
/
Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwy. Życie kobiety zmienia się dramatycznie – teraz musi połączyć opiekę nad dzieckiem z obowiązkami zawodowymi. Czy da radę? Jak praca wpłynie na jej relacje z pociechą i z mężem?
Jak wybrać idealne szpatułki do twojej profesjonalnej kuchni?
/
Jak wybrać idealne szpatułki do twojej profesjonalnej kuchni?
Poznaj, jak wybór odpowiednich szpatułek może znacząco wpłynąć na twoje umiejętności kulinarne. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby wybierać jak prawdziwy profesjonalista.