Niektóre z nas przechodzą ją niemal bezobjawowo, inne natomiast od pierwszych tygodni zmagają się z mdłościami. Okres ciąży nie zawsze jest piękny i kolorowy. Jeśli zaliczasz się do drugiej grupy, sprawdź, jak możesz pozbyć się dyskomfortu. Nasze sposoby pomogą nie tylko na poranne mdłości, ale też na te w ciągu dnia czy wieczorem. Wypróbuj je!
Mdłości, czyli uczucie potrzeby zwymiotowania, to jeden z pierwszych objawów ciąży. Pojawiają się zwykle około czwartego tygodnia ciąży i trwają do dwunastego tygodnia, a czasami i dłużej – nawet do porodu. Może towarzyszyć im bladość skóry, zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi oraz zwiększona potliwość. Choć nudności są nieprzyjemne, to doświadcza je od 50 do nawet 90 procent kobiet, z różną częstotliwością i o różnym nasileniu. To naturalna reakcja organizmu na zachodzące w ciele ciężarnej zmiany hormonalne.
Co ważne, mdłości nie są powodem do niepokoju, chyba że uniemożliwiają normalne spożywanie pokarmów, a ciężarna zwraca wszystko, co zjadła lub wręcz nie jest w stanie niczego tknąć. Mówi się też, że mdłości pojawiły się nieprzypadkowo, jako swego rodzaju ochrona kobiet nieświadomych o swoim stanie przed niezdrowymi składnikami.
Przyjmowanie lekarstw w ciąży jest mocno ograniczone i w każdym przypadku trzeba skonsultować to z lekarzem. Istnieją tabletki na mdłości, jednak równie świetnie można poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Poniżej przytaczamy kilka najpopularniejszych i najskuteczniejszych.
Zapobieganie mdłościom zaczynamy już od pierwszych chwil po przebudzeniu. Absolutnie nie zrywamy się szybko ani nie wykonujemy innych gwałtownych ruchów. Dodatkowo dobrze jeszcze w łóżku zjeść śniadanie albo chociaż małą przekąskę o neutralnym smaku. Mogą to być krakersy, chrupkie pieczywo, wafle ryżowe czy chrupki kukurydziane. Po posiłku poleżmy chwilę i dopiero po tym możemy wstać i zacząć swój dzień.
Dobrą przekąską są migdały. Działają one nie tylko na ograniczenie nudności, ale również obniżają poziom cukru we krwi i dodatkowo uspokajają.
Uczucie przejedzenia, ale i uczucie głodu może wzmagać mdłości w ciąży. Warto zatem jeść 5–6 mniejszych porcji z lekkostrawnych i wysokobiałkowych produktów zamiast 3 obfitych. Pamiętajmy też, by mieć pod ręką zdrowe przekąski. W ten sposób utrzymamy stabilny poziom cukru we krwi i dostarczymy sobie energii. Trzymamy się z daleka od potraw pikantnych, o intensywnym smaku i zapachu.
Tutaj warto zaznaczyć, że najwięcej powinnyśmy pić między posiłkami, a nie w ich trakcie. Regularne nawadnianie jest bardzo ważne. Ponadto udowodniono, że na mdłości w ciąży pomaga napar z imbiru (na przykład z dodatkiem cukru trzcinowego czy cynamonu) oraz napar z liści malin. Świetnie sprawdza się ponadto cytryna – warto ją żuć, ssać kawałeczek, albo dodać na przykład do wody czy herbaty. Poza tym podstawą jest woda. Można też pić naturalne soki warzywne i owocowe oraz mleko.
Zdj. główne: Dominik Martin/unsplash.com