Rywalizacja rodzeństwa – jak jej zaradzić?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rywalizacja rodzeństwa jest naturalna, nie rodzi się ze złego wychowania. Ma swoje dobre i złe strony. Jeśli jednak przybiera agresywną formę, warto jej zaradzić.

Czemu występuje rywalizacja wśród rodzeństwa?

Przyczyną rywalizacji może być różnica wieku, ale również konflikt interesów. Takie kłótnie można zauważyć już od najmłodszych lat, kiedy dzieci nie potrafią pogodzić ze sobą swoich odmiennych zdań. Walka o zabawkę czy uwagę rodziców może być dla nas męcząca, ale wszystkie te zachowania są dość powszechne oraz naturalne.

Wiele zależy od temperamentu dzieci – jedno z nich może być bardziej uległe, a  drugie dominujące, czy wręcz agresywne. Więcej awantur będzie wybuchało pomiędzy rodzeństwem, które jest w podobnym wieku. Dodatkowo maluchy, które spędzają ze sobą więcej czasu, mogą też mieć więcej konfliktów.

Nie mija to z czasem – rodzeństwo potrafi rywalizować o lepsze wyniki w nauce czy sporcie. Jeśli obie strony są równie ambitne, to konflikt narasta wraz z wiekiem i przybiera nieco inne formy.

W grę wchodzi również zazdrość o młodsze rodzeństwo, któremu rodzice poświęcają więcej uwagi i czasu.

Czy konflikt rodzeństwa ma swoje plusy?

Rozwój dzieci opiera się na radzeniu sobie z emocjami, ale też trudnymi dla nich sytuacjami. Rywalizacja z rodzeństwem ma swoje plusy. Są nimi:

  • szybszy rozwój emocjonalny,
  • lepsze rozpoznawanie własnych emocji, ale i słabości,
  • podsycanie ambicji,
  • budowanie celów i dążenie do nich,
  • nauka konsekwencji oraz rozwijanie nowych zdolności,
  • większa odporność na stres.

Nasze dziecko nie uniknie rywalizacji. Nawet jeśli będzie mieć dobre układy z własnym rodzeństwem, na pewno spotka się z nią w szkole, wśród kolegów i koleżanek w i spoza klasy.

Nie warto na siłę unikać rywalizacji, ale ciągłe wzajemne prowokowanie się może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Fot. Annie Sprat/Pexels

Jak wychować dzieci bez rywalizacji pomiędzy rodzeństwem?

Nieustanna rywalizacja może doprowadzić do niższej samooceny oraz frustracji. Warto podczas wychowywania dzieci ustalić zasady, według których rodzeństwo powinno ze sobą żyć. Rodzice nie mogą tworzyć barier między nimi ani faworyzować jednego z nich. Może okazać się, że reszta dzieci poczuje się pokrzywdzona, a w przyszłości może mieć problemy z samooceną.

Warto podkreślić, że dobrze jest mieć rodzeństwo, ponieważ można się nawzajem inspirować i świetnie spędzać czas. Należy też akceptować opinie i emocje dzieci i się w nie wsłuchiwać. To, że jedna ze stron jest starsza, nie znaczy, że zawsze ma rację. Nauczenie szacunku do starszego rodzeństwa, ale również uszanowania emocji młodszych dzieci sprawi, że rodzeństwo będzie mogło nawiązać nić porozumienia.

Rodzice powinni spędzać podobną ilość czasu ze wszystkimi dziećmi, a dodatkowo wybrać dni, w których każda z pociech będzie miała ich czas na wyłączność. To bardzo ważne, ponieważ wśród rodzeństwa środkowe lub najstarsze maluchy czują się odtrącone. Uwaga rodziców w naturalny sposób skupia się na tych młodszych dzieciach, które gorzej sobie radzą z niektórymi czynnościami. Starsze z kolei odczuwają brak czasu na ich potrzeby i emocje, dlatego zwracają na siebie uwagę.

Aby konflikt między rodzeństwem się nie zaogniał, ważne jest podkreślanie naszych uczuć i okazywanie uwagi każdemu z nich. Rolą rodzica jest też rozmowa o emocjach i w miarę możliwości wysłuchanie każdej ze stron. Wtedy osąd jest sprawiedliwy i łatwiej nam pomóc dzieciom w rozwiązaniu problemu.

Dzieci powinny również uczyć się kompromisowych rozwiązań. Starsze z nich nie powinno ciągle ustępować tylko ze względu na swój wiek. Młodsze może wtedy samo prowokować konfliktowe sytuacje.

Co z nowymi członkami rodziny?

Kiedy spodziewamy się kolejnego dziecka, warto uświadomić naszego malucha o nadchodzących zmianach. Nie starajmy się przedstawiać nowej sytuacji w czarnych barwach. W końcu nowy członek rodziny będzie później wspaniałym towarzyszem zabaw, a starszak stanie się autorytetem. Budowanie dobrych relacji i wzorców od samego początku pojawienia się nowego dziecka sprawi, że konflikt rodzeństwa nie będzie aż tak wyczuwalny.

Warto też chwalić inicjatywę i osiągnięcia zarówno starszego, jak i młodszego malucha. Nasze pociechy szybko wyczują, które z nich jest faworyzowane. Okazujmy uczucia wszystkim dzieciom na równi, by żadne z nich nie czuło się odtrącone.

Fot. Ashton Bingham/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo pielęgnować skórę po zabiegu laserowego usuwania makijażu permanentnego?
/
Jak prawidłowo pielęgnować skórę po zabiegu laserowego usuwania makijażu permanentnego?
Dowiedz się, jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowego usuwania makijażu permanentnego. Praktyczne porady, które pomogą Ci przywrócić swojej skórze naturalne piękno i zdrowie.
Poradnik wyboru idealnego ekspresu do kawy – od marki po typ maszyny
/
Poradnik wyboru idealnego ekspresu do kawy – od marki po typ maszyny
Odkryj swój idealny ekspres do kawy dzięki naszemu poradnikowi. Poznaj różnice między markami, modelami i maszynami, aby wybrać idealny dla siebie.
Czy zdrowe odżywianie może wpływać na rozwój emocjonalny twojego dziecka?
/
Czy zdrowe odżywianie może wpływać na rozwój emocjonalny twojego dziecka?
Dowiedz się, jak właściwe posiłki mogą wpływać na emocjonalną stabilność twojego dziecka, klucz do dobrego zdrowia psychicznego pociechy.