Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja poporodowa jest trudnym tematem, który nie jest często podejmowany przez kobiety, czy nawet psychologów. Jeśli masz w rodzinie osobę, która niedawno urodziła dziecko bądź sama jesteś młodą mamą, ten temat powinien być Ci znany. Sprawdź, czym jest depresja poporodowa i jak ją leczyć.

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa jest nazywana przez psychiatrów psychiczną i fizyczną reakcją kobiety na urodzenie dziecka, ma podłoże patologiczne. Częściej pojawia się u kobiet, które już wcześniej chorowały na depresję lub nerwicę. Ma takie objawy jak epizod depresyjny. Może pojawić się na kilka dni po narodzinach dziecka i utrzymywać nawet przez kolejne 6 miesięcy i dłużej.

To zaburzenie psychiczne może wystąpić jako reakcja na nagłą zmianę, jaką jest urodzenie się dziecka. Dla wielu kobiet jest to niezwykły szok i trudno jest im przywyknąć do nowej roli. Przy depresji poporodowej bardzo ważne jest jej szybkie rozpoznanie oraz leczenie.

Przyczyny powstania depresji poporodowej

Wiele kobiet wini się za powstanie depresji poporodowej. Nie mają jednak na nią wpływu – depresja poporodowa pojawia się niezależnie od tego, czy wcześniej byłaś silna psychicznie, czy nie. Na jej powstanie składa się wiele czynników, są nimi:

  • wcześniejsze występowanie epizodów depresyjnych,
  • brak wsparcia ze strony najbliższych,
  • zła dieta i brak ruchu,
  • niewystarczająca ilość snu.

Zmęczenie oraz stres spowodowany opieką nad dzieckiem może doprowadzić do powstania depresji poporodowej. Wiele mam na początku swojej drogi w macierzyństwie bardzo mocno chce starać się o dobro dziecka, zapominając o sobie.

Jeśli wcześniej leczyłaś się psychiatrycznie jest większe prawdopodobieństwo, że również ty doświadczysz depresji poporodowej. Warto poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. Pomoże szybciej wprowadzić leczenie po porodzie, ale również podpowie, jak postępować, by choroba się nie pogłębiała.

fot. Engin Akyurt/Pexels

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Objawy depresji poporodowej są bardzo podobne do objawów depresji. Często pojawiają się negatywne myśli o otaczającej nas rzeczywistości, a także poczucie winy. Niestety, wiele kobiet nie pozwala sobie po narodzinach dziecka na słabość. Wyidealizowane reklamy macierzyństwa i dość duże wymagania społeczeństwa wcale nie pomagają świeżo upieczonej matce w odnalezieniu się w nowej sytuacji.

Pojawiają się takie objawy, jak:

  • obniżenie nastroju,
  • myśli samobójcze,
  • strach, że zrobimy dziecku krzywdę,
  • bezsilność i ogromny stres,
  • zmęczenie i zniechęcenie,
  • poczucie braku kontroli nad czasem, niezdolność do zaplanowania czegokolwiek,
  • poczucie winy,
  • myśli, że jest się złą matką i partnerką,
  • utrata apetytu bądź „zajadanie” smutków,
  • brak decyzyjności, 
  • trudności w skupieniu uwagi,
  • poczucie pustki i beznadziei.

Leczenie depresji poporodowej

Depresja poporodowa może mieć różne objawy – od łagodnych, po bardzo silne. Szacuje się, że od 5 do 25% kobiet po narodzinach dziecka ma objawy depresji poporodowej. Dane nie są pełne, ponieważ wiele pań nie zgłasza się do psychiatry. Tłumaczą sobie, że problem sam przejdzie, a same przesadzają.

W takim przeświadczeniu utwierdza je również toksyczne środowisko, w tym najbliżsi, którzy mogą bagatelizować problem oraz nie pozwalać na udanie się do specjalisty. Zaściankowa mentalność może sprawić, że kobieta sama obawia się przedstawić swój punkt widzenia oraz potrzeby. Na szczęście istnieje wiele poradni oraz linii telefonicznych, na które można zadzwonić i zgłosić problem.

Najczęściej depresja poporodowa leczona jest za pomocą leków antydepresyjnych. W mniej zaawansowanych przypadkach może wystarczyć lek uspokajający oraz odpoczynek. Leczenie jest zależne od tego, czy matka karmi piersią, czy butelką. Dla dobra dziecka podawane są często niewielkie dawki amitryptyliny.

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję poporodową, zadbaj o swoje samopoczucie oraz odpoczynek. Nie staraj się być najlepsza we wszystkim. Rozmawiaj dużo z partnerem o podziale obowiązków. Oboje powinniście się opiekować waszym potomstwem, dlatego niech ten obowiązek nie spada tylko na twoje barki. 

Nie bój się zapytać o radę, czy prosić o pomoc. Utrzymuj kontakty z koleżankami i przyjaciółmi. Staraj się spędzać czas na świeżym powietrzu. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem psychiatrą, który wdroży odpowiednie leczenie.

fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać gadżet, który ucieszy każdego globtrotera?
/
Jak wybrać gadżet, który ucieszy każdego globtrotera?
Poradnik dla podróżników z całego świata: odkryj, jak wybrać najlepszy gadżet do podróżowania. Odwiedź naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej.
Jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne dla swojego stanowiska pracy?
/
Jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne dla swojego stanowiska pracy?
Wybór właściwego obuwia ochronnego jest istotny dla bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Odkryjęmy razem, jak należy go dokonać.
Jak wybrać odpowiednie pomoce do terapii sensorycznej: przegląd dostępnych opcji i ich zastosowań
/
Jak wybrać odpowiednie pomoce do terapii sensorycznej: przegląd dostępnych opcji i ich zastosowań
Zrozumienie i efektywne wykorzystanie pomocy sensorycznych jest kluczem do skutecznej terapii. Odkryj różne rodzaje tych narzędzi i dowiedz się, jak one mogą ulepszyć proces terapii.