Jakie korzyści da dziecku wychowywanie się w towarzystwie psa?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Większość ludzi kocha psy. Są urocze, milutkie i niezwykle przyjazne. Ale czy wiesz, że dorastanie z psem może rzeczywiście przynieść korzyści fizycznemu i psychicznemu rozwojowi dziecka? Oto niektóre z wielu benefitów płynących z obecności psiaków w życiu maluchów.

Stałe towarzystwo dla dziecka

Chociaż dzieciństwo nie zawsze jest łatwe, posiadanie zwierzęcia może zapewnić ciągłe towarzystwo podczas wzlotów i upadków. Psy mogą zagwarantować najmłodszym duży komfort, nawet jeśli mają do czynienia z trudnymi lekcjami życia. Zawsze, gdy dzieci czują się smutne, złe lub przestraszone, mogą zwrócić się o pomoc do zwierząt domowych. Wykazano również, że głaskanie i przytulanie psów łagodzi stres i pomaga ludziom się zrelaksować. Nie możemy jednak zapomnieć o relaksie dla futrzastego kompana. Idealnym prezentem dla naszego przyjaciela są chociażby legowiska dla psów.

Bardziej aktywne życie dorastającego malucha

Opieka nad psem może również zachęcić do bardziej aktywnego trybu życia. Dzieci z psami ćwiczą jedenaście minut więcej dziennie niż ich rówieśnicy bez psów. Nie wydaje się to dużo, ale w ciągu tygodnia lub miesiąca różnica rośnie. Wiele psów musi codziennie chodzić lub biegać i mieć wystarczająco dużo czasu na zabawę. Śliczne szczenięce oczy, którymi raczą Cię psiaki, z pewnością cię zmotywują – nawet jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony. Spacery lub dłuższe aktywności mogą bardzo ułatwić szelki ze smyczą dla psa, dzięki którym dziecko ma większą kontrolę nad zwierzęciem, a sam zwierzak czuje się swobodnie

Rosnąca odpowiedzialność naszej pociechy

Trzymanie zwierząt domowych to dobry sposób na nauczenie dzieci poczucia odpowiedzialności. Zapewnienie psu pożywienia i wody może dać maluchom wstępne zrozumienie obowiązków i problemów z nimi związanych. Dzieci uczą się również empatii i współczucia, opiekując się swoimi pupilami niejednokrotnie będą musiały zwracać uwagę na dobro swojego przyjaciela.

Zwierzak w domu, to lepsze zdrowie Twojego dziecka!

Badania wykazały, że dzieci, które dorastają w bliskim kontakcie ze zwierzętami, rzadziej chorują w pierwszym roku życia, co oznacza mniej wizyt w gabinecie lekarskim. Zaproponowano, że ekspozycja na sierść zwierząt domowych i drobnoustroje przywiezione z zewnątrz przez zwierzęta domowe może poprawić rozwój układu odpornościowego. Badania wykazały również, że dzieci dorastające z psami mają mniejsze ryzyko alergii, gdyż przebywanie dużej ilości czasu z czworonogiem przyzwyczaja malucha do jego obecności nie tylko fizycznej, ale i drobnoustrojowej. 

Radość, szczęście, lepsze samopoczucie

Być może jedną z największych zalet psów we wczesnym dzieciństwie jest to, że uszczęśliwiają dzieci. Wykazano, że interakcje ze zwierzętami zwiększają poziom serotoniny i dopaminy, które są chemiczną podstawą pozytywnych emocji. Poza nauką, zabawą i interakcją z psem, ważna jest również świetna zabawa – z pewnością takie rozrywki zapewnią wspaniały dzień dla każdego dziecka. Dorastanie z psem może na wiele sposobów wzbogacić życie malucha. Towarzysz w postaci psa może być jednym z naszych największych prezentów dla malucha. Należy jednak pamiętać, że zwierzę to nie zabawka. 

Futrzak potrafi zbliżyć do siebie rodzeństwo

Jeśli będąc rodzicem macie problem ze stałymi kłótniami swoich dzieci, pies jest idealnym rozwiązaniem. Wychowywanie psa w domu jest bardzo podobne do posiadania kolejnego członka rodziny. Może to pomóc rodzeństwu zbliżyć się do siebie poprzez wzajemną miłość do zwierząt domowych i zmniejszyć inne czynniki, takie jak zazdrość i rywalizacja. Od dzielenia się obowiązkami związanymi z spacerowaniem i sprzątaniem po zabawę z nim na podwórku, pies może zbliżyć rodzeństwo do siebie.

Zdjęcie główne: mali desha, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie pomoce naukowe dla swojej szkoły lub biblioteki?
/
Jak wybrać odpowiednie pomoce naukowe dla swojej szkoły lub biblioteki?
Przeczytaj, jak dobrze zrozumieć swoje potrzeby edukacyjne i wybrać najodpowiedniejsze pomoce naukowe dla twojej szkoły lub biblioteki.
Profesjonalne usługi transportu ADR a bezpieczna utylizacja odpadów medycznych
/
Profesjonalne usługi transportu ADR a bezpieczna utylizacja odpadów medycznych
Dowiedz się jak transport ADR w profesjonalny sposób pomaga w bezpiecznym zarządzaniu odpadami medycznymi, przyczyniając się do ochrony środowiska i zdrowia publicznego.
Jak naturalne składniki w suplementach diety mogą wspomagać regulację poziomu lipidów we krwi?
/
Jak naturalne składniki w suplementach diety mogą wspomagać regulację poziomu lipidów we krwi?
Dowiedz się, jak suplementy diety na bazie składników naturalnych mogą wpłynąć na poziom lipidów w twoim organizmie, przyczyniając się do zdrowia serca i naczyniowego.